Moja Kocia Fundacja

O projekcie

Moja Kocia Fundacja to gra na telefony, która pozwala spróbować swoich sił w prowadzeniu… własnej kociej fundacji. Gra nie ma końca, a celem gracza jest uratowanie jak największej liczby kotów i nie doprowadzenie fundacji do bankructwa. 

Zarządzamy miejscami. Planujemy pracę wolontariuszy. Leczymy, zapewniamy byt kotom i szukamy dla nich stałych domów. Pozyskujemy fundusze, kupujemy wyposażenie, wypełniamy zadania, rozwijamy fundację, reagujemy na wydarzenia losowe, … Uczymy się na błędach i odkrywamy całą masę innych mechanik, które mają wpływ na nasze decyzje. Świat gry jest losowy i każda rozgrywka jest inna.

Moja Kocia Fundacja w przeciwieństwie do znacznej większości gier mobilnych wymaga myślenia i planowania. Mimo to, nadaje się ona także na krótkie sesje, gdyż po zamknięciu gry postępy są zapisywane i gracz może wznowić rozgrywkę w następnej wolnej chwili.

Oprócz oczywistego aspektu rozrywkowego gra ma też pełnić funkcję edukacyjną. Dlatego, mimo dużej ilości uproszczeń, jednym z założeń projektowych było jak najwierniejsze oddanie rzeczywistości. Pierwszym widocznym tego przykładem jest styl graficzny, który bazuje w głównej mierze na zdjęciach. Symulacja kotów natomiast, mimo, że tylko w postaci tekstowej, jest złożona i uwzględnia tajemnicze kocie zachowania, wymagania, rzeczywiste choroby i potrzeby.

Część zadań w grze będzie również posiadała aspekt edukacyjny. Dzięki temu gracze poprzez zabawę poznają wiele ciekawostek z działania rzeczywistych fundacji, czy wolontariatu.

Dodatkowo w grze zawarta jest tzw. Kotopedia, która nie tylko będzie wyjaśniać wszystkie te złożone mechanizmy rozgrywki, ale pozwali także przemycić do graczy kolejną porcję rzeczywistej, podstawowej wiedzy na temat kotów, opiekowania się nimi, czy nawet rozpoznawania i postępowania w przypadku najczęstszych chorób.

Projekt tworzę ponad dwa lata i jest on w pełni charytatywny – 100% zysków, jakie gra wygeneruje, zostanie przekazane na pomoc kotom. Zyski mają być pozyskiwane głównie z mikrotransakcji. Walutą są tzw. Gwiazdki życzeń, które pozwalają zdziałać cuda, jak np. wyleczenie nieuleczalnej choroby, czy odzyskanie utraconego kota. Kupowanie ich nie ma być jednak wymagane. I bez tego gra ma zapewniać ciekawą rozgrywkę, a tym samym zwracać uwagę graczy na problemy kotów i zachęcać ich do wolontariatu lub innej formy wsparcia.

Gra pisana jest na system Android w języku Java, ale chciałbym ją także przeportować na iOS.

Stworzyłem edytor świata, w formie strony internetowej na bazie PHP, MySQL i JavaScript. Jest w nim zaimplementowany bardzo fajny mechanizm, który pozwala importować do gry obiekty poprzez kody QR. Otwiera to wiele ciekawych możliwości. Można w ten sposób dodawać pakiety gwiazdek. Można dodawać koty, które są rzeczywiście dostępne do adopcji – tym samym budując więzi. Można aktywizować graczy, którzy będą musieli coś wykonać, albo udać się na odpowiednie wydarzenie, żeby zdobyć nietypowy przedmiot. Można również przeprowadzać akcje partnerskie, dodając do gry receptury z rzeczywistymi produktami. Możliwości jest sporo.

Obecny status

  • Wszystkie zaplanowane dla pierwszej wersji mechanizmy zostały zaimplementowane i jedynie wymagają dopracowania.
  • Obecnie pracuję nad udźwiękowieniem. 
  • Wymagane jest stworzenie świata gry. Dodanie kotów, miejsc, wolontariuszy, zadań, wyposażenia, przepisów, a także zbalansowanie i przetestowanie gry.
  • Opcjonalna implementacja możliwości zakupu gwiazdek przez Google Play, lub otrzymania darmowych gwiazdek za obejrzenie pełnoekranowej reklamy.
  • Opcjonalna implementacja tabeli wyników.